Lokalhistorisk foredrag om Lars Skrefsrud

Velkommen til lokalhistorisk foredrag onsdag 26. august kl. 18.30 på biblioteket ved Tone Bleie, om Lars Skrefsrud – husmannsgutten fra Fåberg som ble verdenskjent misjonær blant santalfolket i India.
Boksalg og signering av Tone Bleies bok ‘A New Testament: Scandinavian missionaries and Santal chiefs from Company and Britsh Crown Rule to Independence’ (Solum Bokvennen 2023).
Arrangeres i samarbeid med Lillehammer bibliotek.
INNGANG 50 kr
Billett kan kjøpes i døra på arrangementsdagen og betales med Vipps eller kontanter, men kjøp gjerne på forhånd for å være sikret plass: https://lillehammerbiblitt.hoopla.no/event/1382246346
Tone Bleie er professor ved Universitet i Tromsø (UiT). Med oppvekst i en fruktbygd ble hun tidlig kjent med hjemmebryggets herjinger, misjonskvinnenes bønner og utvandrede slektningers livsskjebner på prærien. Tidlig drømte hun selv om «å dra ut». Om enn ikke på misjonsbefalingen som Lars og Anna Skrefsrud, men overbevist om menneskers likeverd og betydningen av å forstå og formidle allminnelige folks kår fjernt fra egen hjemstavn i indre Hardanger. Hennes yrkeskarriere begynte som antropolog blant urfolk, bengalere og misjonærer på den bangladesiske og india landbygda tidlig på 1980-tallet. I perioder ledet Bleie Redd Barna Sør Asia og FNs arbeid for jenter og kvinner i Asia og Stillehavsregionen. De seneste 15-år ved UiT har Bleie gjennomført en nyvinnende studie om santalmisjonens virke på tre kontinenter. Denne betydningsfulle, neglisjerte «transatlantiske fortellingen» belyser fra nye ståsteder husmannsgutten Lars Olsen Skrefsrud.



