Årbok 34 - 2015

Side 09:

En forsvarsstilling - og dens fall (Einar Ødegård)

Side 27:

Krigstida på Sørhove (Arne E. Dahl og Live Sætre)

Side 33:

Da krigen nådde bygda Vingrom i aprildagene 1940 (Inger Elisabeth Fryjordet)

Side 47:

Jon Fryjordets opphold i konsentrasjonsleir i 1943 (Inger Elisabeth Fryjordet)

Side 63:

Brennpunkt Lillehammer (Tore Pryser)

Side 98:

Man eldes, men blir ikke gammel! (Ivar Olstad)

Side 113: 

Henrik Øwre Lambines begivenhetsrike liv (Kjell Helge Moe)

Side 131: 

Ole H. Rønningen vokste opp på en husmannsplass (Live Sætre)

Side 141: 

Å være bygutt for 50 år siden (Svein Arild Hermanrud)

Side 150: 

Lars Skrefsruds brev til svigerfar

Side 154: 

Je kjæm i fra Mjøsa (dikt) (Odd Grythe)

Side 158: 

40 års lokalhistorie på høgskolen i Lillehammer. Slutt. (Tore Pryser)

Side 176: 

Glimt fra Nansenskolens historie (Inge Eidsvåg)

Side 193: 

Renessanse for Leif Solbergs komposisjoner (Roger Andreassen)

Side 215: 

Til Maihaugen (Mona Lie Thommessen)

Side 219: 

Bidragsytere i årbok 2015

Side 219: 

Illustrasjoner

Bestilling av boken

Dersom du ønsker å bestille denne boken kan du benytte skjemaet i venstre kolonne (eller i bunnen dersom du bruker mobil) på denne siden. Skal du bestille flere forskjellige bøker kan det være raskere å benytte vårt bokbestillingsskjema. Det er muligheter for kvantumsrabatter ved kjøp av flere bøker. Se prislisten.
Dersom du vil bestille fra skjemaet på denne siden så fyll ut navn, postadresse, epostadresse og mobilnummer. Er du medlem av historielaget så kryss av for det. Eventuelle andre beskjeder kan du skrive i meldingsfeltet. Boktittelen legges til automatisk ved sending så det er ikke nødvendig å skrive den i meldingsfeltet. Det er viktig at du oppgir epostadresse og mobilnummer slik at vi kan komme i kontakt med deg dersom det er noen uklarheter. Dessuten brukes mobilnummeret av posten for å sende melding til deg angående pakken.


Bestill denne boken

Se prislisten.

Årbok 34 - 2015
Melding

Bli medlem du også, klikk her

Det skjer:

26.08.2026:
Oppstart av lokalhistoriske foredrag.Tone Bleie foredrar om Lars Skrefsrud.

13.09.2026:
Høsttur, vandring langs Fåberg kultursti. Mer info senere.

Lederen har ordet

Sommeren står for døra

Sommeren står for døra, historielaget dro til Norsk skogfinsk museum på Svullrya i juni med en buss full av interesserte medlemmer. En innholdsrik og meget vellykket tur. Nå forberedes høstens  vandretur langs Fåberg kultursti 13. september.  Høstens lokalhistoriske foredrag er også klare. Der er det som vanlig mye å glede seg til. Årbok 45 er snart klar til å trykkes. Vi gleder oss til å presentere denne i november. Historielagets storsatsing til jubileumsåret 2027 er godt i gjenge. Det blir en stor presentasjon av Lillehammers utvikling gjennom 200 år vist i kart. Vi har funnet fram kart som blant annet viser krigsårene, turistnæringas utvikling og industrihistorien. Alt skal på plass i en stor utstilling på Maihaugen til neste år. Andre grupper i historielaget er også aktive, så det vil bli full aktivitet til høsten. God sommer, ønskes dere alle fra Grethe Borgen.

Les mer om Sommeren står for døra

Lederens arkiv

Fåberg og Lillehammer historielag

Postboks 331
2602 Lillehammer

Epost:

Vipps-nr: 5 13 16
Bankgiro: 2000.24.19115
Org.nummer: 989 704 656 MVA